A rendkívüli eseményen, amelyet az egyes filozófiai társaságokat összefogó világszervezet rendezett meg, a világ minden tájáról érkeztek és vettek részt előadók és hallgatók. A konferencia programját a különböző szekciók mellett Róma egyes reprezentatív helyszínein tartott panelbeszélgetések és rendezvények színesítették. A konferencia ideje alatt az egyetemen neves könyvkiadók tartottak bemutatót legfrisebb kiadványaikból, sőt egyes kiadók kimondottan jövőbeli kiadványaik reménybeli szerzőit igyekeztek megszólítani. Mindezek mellett az egyik nap (augusztus 4.) külön az egyetemi és PhD-hallgatók programjának volt fenntartva.
A tematikus szekciókat sok érdekes program színesítette: külön szekciót kapott például az olasz Karl Jaspers társaság is (illetve más filozófiai társaságok kerekasztal-beszélgetései is), a plenáris üléseken pedig szó volt bioetikai és a természettel való viszonyunkra vonatkozó filozófiai-etikai kérdésekről is. A konferencia szekciói az ókori filozófia kérdéseitől egészen a modern kor és kortárs filozófiai áramlatok bemutatására fókuszáltak.
Az ókorral foglalkozó szekciókban nemcsak a klasszikus iskolák, hanem a bizánci, illetve a korai keresztény szerzők is helyet kaptak. Hamvas Endre (Cosmogony and Anthropology in Hermetica: Freedom and Responsibility in the Corpus Hermeticum) a késő ókori hermetikus szövegek néhány ma is aktuális kérdését mutatta be: hogyan viszonyul az ember a természethez és milyen követkzményekkel jár, ha a természettel szembeni felelősségét elhanyagolva, tudatlansága okán inkább annak módszeres pusztítására törekszik.
Hasonlóan reflektáltak modern kérdésekre is az antik filozófiai problémák kapcsán például Simon Varga (Ausztria), aki az autarkia fogalmának hétköznapi, illetve annak filozófiai jelentéseit járta körül. Az antikvitás és modernitás viszonyával foglalkozott Riccardo Chiaradonna is egy külön plenáris ülés keretében. Frazer-Imregh Monika pedig azt mutatta be, hogy Marsilio Ficino talizmán-mágiája milyen mélyebb jelentésrétegeket hordoz, amennyiben a szerző – orvosként – az emberi élet minőségének javítását, a test és lélek egészségét igyekezett megvalósítani.
Elmondható, hogy a konferencia rendkívül változatos témákat ölelt fel, fontos plenáris ülésekkel és kísérő programokkal együtt, miközben a szekciók közötti szünetek lehetőséget teremtettek arra, hogy a résztvevők a világ minden tájáról érkező filozófusokkal tudjanak eszét cserélni.
Hamvas Endre
A fotók a szerző saját felvételei.