Sikeresen zárult a VI. Scriptorium-konferencia
Folytatva a koronavírus-járvány előtt megkezdett hagyományt, ismét az ország egyik, a hazai történeti-kulturális emlékek ápolásában kiemelkedő szerepet játszó helyszínén, Veszprémben került sor a VI. Scriptorium-konferencia megrendezésére.
Az eseménynek a Veszprémi Érseki Főiskola adott otthont, amelynek nemcsak díszterme szolgált az előadások helyszínéül, hanem a szünetek kötetlen beszélgetéseinek fogyasztásáról, az étkezések lebonyolításáról, sőt az előadók szálláshelyének biztosításáról is gondoskodott. A rendezvényt Sebestyén József, a Veszprémi Érseki Főiskola rektora, Udvardy György veszprémi érsek, és Birher Nándor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának dékánja nyitotta meg. E beszédek az esemény fontosságát, szintetizáló jellegének jelentőségét hangsúlyozták, egyszersmind a bölcsészettudományokat manapság érő kihívásokkal összefüggésben rávilágítottak arra, hogy a technológia vívmányainak következtében a humántudományok visszaszorulását vizionáló elképzelések túlságosan is szűk látókör alapján jutnak ezen következtetésre. A kétnapos, május 10–11-én lezajló konferencia keretében – ahogy már beszédes neve is sugallja – hagyományosan ismét a kéziratosság hívószava köré illeszkedett az elhangzott előadások témaválasztása. Továbbra is kiemelendő erény maradt a tudományterületek közötti párbeszéd erősítése, ugyanis számos tudományterületről képviseltették magukat előadók: a medievisztika, kodikológia, zenetörténet, néprajz, kánonjog, liturgiatörténet, régi magyar irodalom, történeti nyelvészet, és még számos részterület legújabb eredményeivel ismerkedhettek meg az eseményt személyesen vagy online csatornán követő kutatók, érdeklődők. A hivatalos program berekesztése után az érdeklődők Karlinszky Balázs levéltár-igazgató vezetése mellett az érseki könyvtár és levéltár gyűjteményének legkiemelkedőbb darabjait is megtekinthették. A konferencia megszervezésében idén az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ, a PPKE BTK Klasszika Filológia Tanszéke és az ELKH BTK Moravcsik Gyula Intézete mellett a Veszprémi Érsekség, a Veszprémi Érseki Főiskola és a Veszprémi Főegyházmegyei Könyvtár és Levéltár vállalt kiemelkedő szerepet.
A szervezők a konferencia eredményeit – az előző évekhez hasonlóan – a jövőben szintén konferenciakötet formájában tervezik megjelentetni.
Az esemény programja, az előadások összefoglalója az alábbi linken továbbra is megtekinthető: https://mgyi.abtk.hu/hu/cikkeink/mgyi/a-vi-scriptorium-konferencia-2023-majus-10-11-en-lesz-veszpremben
A rendezvényről beszámolt a Veszprém Televízió 2023. május 12-i Híradás c. műsora is:
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.veszpremtv.hu%2Fkonferencia-az-irasbelisegrol%2F%3Ffbclid%3DIwAR3cpxWVBb2rFr6enCk5cSOxcoyw7k-PadQSHaH9yoxwnMQ1CfHWt9q-CGM&h=AT2EpIX-b-lFWDXwHWwbO1DN6Dkl0OWZTJ-qCbxkVvnD2uMb5zJULjBvLsiMSJeRro5-1f2KYYRvGmcVxEJcj3UcI0S3I4Yk7VAJQ_Wv0zXHG94TAIxTmgjZ4tVVqxxlEq9lU5HIBquXUw_NjgKp
Az I–III. Scriptorium-konferencia előadásainak anyagából szerkesztett tanulmánykötetek a Szent István Könyváruház kínálatában érhetők el.
Litteris vincimur (Scriptorium I.):https://szitkonyvek.hu/termek/5385
Fideliter servanda (Scriptorium II.): https://szitkonyvek.hu/termek/5954
Cura scriptorum (Scritporium III.): https://szitkonyvek.hu/termek/8036