Adorjáni Zsoltnak, intézetünk munkatársának új könyve jelent meg, melyben a hellenisztikus költészetbe nyújt betekintést a szigorú tudományosság normáinak megfelelő módon, ugyanakkor közérthető stílusban.
A könyv az ELKH Kaleidoszkóp Könyvek sorozatában jelent meg a Libri Kiadó gondozásában. Az ismeretterjesztő sorozat kötetei a magyar tudományos kutatás legfrissebb és legizgalmasabb eredményeibe nyújtanak betekintést.
Bővebb ismertető
Nagy Sándor birodalmának romjain, Alsó-Egyiptom területén virágzó kultúra alakult ki a Kr. e. 3. században. A királyság központjában, Alexandriában több költő is alkotott, akiknek a munkássága a város híres könyvtárához, valamint a királyi udvarhoz kötődött.
Hogyan határozta meg ez a sajátosság, ez a hatalmi viszony a korabeli költészet témáit és kifejezésmódját? Milyen szinten kapcsolódnak az egyes alkotások a klasszikus irodalomhoz? Hatottak-e ezek a művek az utókorra, és mennyire tekinthető ez a hagyomány élőnek manapság?
Többek között ezekre a kérdésekre kaphat választ az olvasó e könyvből, amelyből egy rég letűnt kultúra köszön rá a ma emberére.
A könyv fejezetei:
A hellenisztikus irodalom hagyományozása
Költő és filológus
Költő és király
Theokritos és Ptolemaios
Poseidippos és Arsinoé
Kallimachos
Istenhimnuszok
Zeus
Apollón
Artemis
Aitia: Akontios és Kydippé
Az istenné váló királynő (Ektheósis Arsinoés)
Apollónios Rhodios és Libyé mítoszai
Zárszó avagy utóéleti vázlat